Kalender


VIP 75 kr + gebyr
Unummererede sidepladser
Køb billet
Talkshow med livsstilsekspert, tv-vært og børnebogsforfatter
Flemming Møldrup
Tirsdag den 5. marts 2019 kl. 19.30 // Guldsalen
Der er lagt op til endnu en aften i godt selskab, når Livsstilsekspert, tv-vært og børnebogsforfatter Flemming Møldrup gæster Kulturhus Svendborg - Borgerforeningen til en snak om skilsmisser og delefamilier, bøger og typer, i en samtale med kulturformidler Mia Ben-Ami.
Er du en af de 700.000 seere, der stiller ind på DR1, når det populære livsstilsprogram ’Kender du typen’ kører over sendefladen? Eller ser du med når Flemming præsenterer nogle af tidens bedste bøger i bogprogrammet “Vild med Bøger.” Nu har du muligheden for at møde kreativ direktør, livstilsekspert, børnebogsforfatter og fraskilt far Flemming Møldrup, når han sætter sig i stolen hos Mia Ben-Ami til en snak om livsstil, skilsmisse og de vigtigste ting i tilværelsen.
Flemming er kendt som hele Danmarks livstilsekspert fra DR1’s livsstilsprogram ’Kender du typen’ og fra bogprogrammet 'Vild med Bøger'.
Privat er han far til datteren Yoko fra 2007, og lever i dag som fraskilt delefar i Holbæk. Flemming har skrevet en række artikler og klummer og at være deleforældre, hvilket også er temaet i hans børnebog 'Syv guddommelige dage i Albert Svenssons liv'.
Han beskriver sig selv som en mand i den mellemvirile alder og kalder sin krop for en shawarma-bar. Men hvordan er det med typer, trends og skilsmisser, når man også skal tale om sig selv?
Og hvad er det med havets tiltrækningskraft?
Dét og meget mere kan du få svar på, når Flemming Møldrup besøger Svendborg til en hjertelig og sjov samtale med Mia Ben-Ami. Talkshowet er en unik mulighed for at komme tæt på mennesket bag den populære tv-mand.